Route
De West Highland Way begint in het centrum van het dorp Milngavie, slechts 25 minuten per trein verwijderd van het centrale station van Glasgow. Van hier loopt het pad via open velden in het platteland, de noordelijke rand van Glasgow achter zich latend. Het pad gaat verder over landweggetjes langs een verlaten spoorlijn, een bos en het idyllische Conic Hill, waarna Balmaha op Loch Lomond bereikt wordt.
Van hier volgt de route de afgezonderde, beboste oostkusten van het meer via Rowardennan en Inversnaid tot aan Iverarnan. Dit is het ruigste en moeilijkste deel van de route: er is geen grote klim, maar vele stijgingen en dalingen die erg vermoeiend kunnen zijn. De weg vervolgt dan noordwaarts naar Tyndrum via Crianlarich.
Ten noorden van Tyndrum bereikt de weg meer afgelegen gebieden en voert het door Glen Orchy en door de verlaten, maar prachtige heidevelden van Rannoch Moor, waarna het afdaalt naar het beroemde Glencoe. Glencoe wordt regelmatig genoemd als een van de spectaculairste en indrukwekkendste plaatsen in Schotland. De nauwe glen (vallei waarin ooit een gletsjer lag) heeft een grimme, dramatische uitstraling en is omringd door ruwe, steile bergen. Van hier klimt de route over de Devil’s Staircase en daalt weer tot in Kinlochleven.
De laatste etappe loopt rond de Mamore Mountains op een oude militaire weg en daalt naar Glen Nevis, waarna het pad Fort William bereikt. De weg loopt vervolgens langs de voet van Ben Nevis – veel wandelaars bestempelen hun prestatie met het klimmen van de hoogste berg in Groot-Britannië.
Terreinoverzicht
Het terrein op de route van de West Highland Way is divers en bevat vlakke uitgestrekte bospaden, kronkelende weggetjes door heidevelden, wegen op hellingen, golvende paden tussen bomen en veldwegen. De route maakt gebruikt van een historische communicatieroutes, zoals militaire wegen, in verval geraakte spoorlijnen en boerenwegen.
Het pad vermijdt de hoge toppen en is geschikt voor wandelaars van de meeste niveaus. Een van de moeilijkste delen is het stuk over de oostelijke kust van Loch Lomond; een aantal andere delen zijn erg open en winderig. De totale stijging over de gehele route is ongeveer 4.000 meter, en er zijn een aantal aanhoudende en vrij steile klimmen, vooral bij Glencoe. Het hoogste punt onderweg is de Devil’s Staircase op 550 meter.
Door het grote aantal wandelaars zijn sommige delen van het pad ernstig geërodeerd. Er wordt echter stelselmatig hard gewerkt om het pad te behouden. Het pad voert door een verscheidenheid aan bossen, sommige natuurlijk en andere kunstmatig in het leven geroepen. Sinds de beschermde status was vastgesteld op de Rio Biodiversity World Summit in 1992, worden de bossen langs de route goed beschermd.
Hoogteprofiel: