Route
Beginnend in Padstow, een charmante vissershaven omringd door schitterende zandstranden gelegen aan het begin van de Camel River, volgt de route de oevers van de Camel Estuary. Kronkelend door kleine baaien daalt het pad vervolgens af naar de baai van Porthcothan, passeert het de grote overblijfselen van een heuvelfort uit de IJzertijd in Trevelgue Head en gaat door naar Newquay, de bruisende surfhoofdstad van het Verenigd Koninkrijk.
Inhammen en landtongen leiden naar Perranporth Beach. Vanaf daar bestippelen de overblijfselen van tinmijnen vaak het landschap. Het pad loopt over kliffen langs Porthtowan naar de haven in Portreath. Het pad klimt nu langzaam een paar kilometer omhoog voordat het weer afdaalt naar ‘Hell’s Mouth’, een spectaculaire bres in de kliffen.
Let op voor zeehonden en andere wilde dieren terwijl het pad de vuurtoren bij Godrevy Point passeert. Een lange strandwandeling leidt naar de drukke haven van Hayle. Zandduinen en meer stranden verbinden deze haven met de prachtige badplaats St Ives, ooit de belangrijkste vissershaven van Cornwall.
Verderop passeert de route de ‘Carracks’, beruchte schipbreukelende rotsen, alvorens verder langs de kust te lopen, langs baaien en oude tinmijnen. Na Pendeen Watch vuurtoren bezoekt het pad Cape Cornwall en rafelt een beetje landinwaarts voorbij het dorpje St. Just. Vervolgens loopt het pad nogmaals dicht langs de kust, op weg naar het mooie vissersdorpje Sennan Cove.
Vlakbij is het beroemde Land’s End, waar de Atlantische Oceaan onophoudelijk tegen monumenten zoals ‘Wolf Rock’ en de ‘Lange Schepen’ slaat. Op weg naar Porthcurno passeert het pad een beroemd openluchttheater in Minack Point. In de beschutte, ogenschijnlijk subtropische vallei bij Lamorna nodigt een oud smokkelaarscafé je uit voor een pauze.
Een stukje verderop is de indrukwekkende St. Michael’s Mount vaak te zien aan de andere kant van Mount’s Bay. Door het mooie vissersdorpje Mousehole loopt het pad het drukke badplaatsje van Newlyn binnen en komt dan uiteindelijk bij Penzance, het einde van onze langste tours.
Terreinoverzicht
Het lopen op de SWCP is over het algemeen eenvoudig met goed onderhouden voetpaden en aangename stranden en, voor de meeste secties, loopt de route nooit ver van dorpen en steden af. Het terrein tussen St Ives en Pendeen is ruiger en uitdagender, maar gaat niet voorbij aan iemand met een redelijke conditie.
Het hoogste punt van dit gedeelte van het wandelpad ligt op slechts 110 meter boven zeeniveau en voor het grootste deel blijft de route lager dan 100 meter. Er zijn echter veel hellingen en afdalingen waarbij het pad klimt van kliffen-hoogte naar zeeniveau en dan weer omhoog. De totale opstijging bedraagt ongeveer 5300 m over de route van Padstow tot Penzance.
Hoogteprofiel: